suns dantu apnasos

Dantų apnašos: kodėl jos atsiranda ir kaip jas pašalinti?

Dantų apnašos yra dažnai sutinkama problema. Pradžioje pamatome jas ant augintinių dantų, gelsvus nešvarumus prie dantenų. Vėliau galime pajausti nemalonų kvapą iš burnos ertmės.

Dantų apnašos gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, tai netinkama burnos ertmės priežiūra, netinkamas pašaras, blogas sąkandis, burnos pH.

Jei laiku pradėsime prižiūrėti augintinio dantukus, pakaks tik tinkamų burnos ertmės priežiūros priemonių. Šiuo metu jos yra labai įvairios, tai gali būti dantų pasta, skystis pilamas į geriamą vandenį, gelis, specialus pašaras, specialūs skanėstai ar net tam skirti žaislai.

Gingivitas – dantenų uždegimas, kuris atsiranda esant dantų apnašoms. Dažnu atveju gingivitas būna bakterinės kilmės, kurias sukelia dantų apnašos. 

Burnos ertmėje yra daugybė bakterijų, tačiau jos nėra pavojingos iki kol neatsiranda dantų apnašos, daugėjant dantų apnašoms susidaro dantų akmenys. Jo metu dantenos parausta, gali šiek tiek pakraujuoti. Kad jis nepaūmėtų reikia atlikti burnos higieną, o po jos tinkamai prižiūrėti burnos ertmę, su būtent jums rekomenduojamomis priemonėms, kurias galėsite išsirinkti su savo veterinaru. Dažniausiai jo gydymui medikamentai yra neskiriami. Jis nėra skausmingas augintiniui.

Esant įsisenėjusiai problemai, gingivitas pereina į stomatitą – skausmingą burnos ertmės uždegimą, tai reiškia, kad dantų apnašos pradeda kauptis ir susiformuoja dantų akmenys. Atsiradus stomatitui, galime pamatyti, kad dantų akmenys dengia praktiškai visą dantų paviršių. Dantų akmenys kelia dantenas ir galime pastebėti, kad augintinio dantų šaknys yra atviros. Taip pat tokiu atveju gali susiformuoti abscesas (pulinys). Šis procesas yra skausmingas, todėl gyvūnas gali nustoti ėsti, daugiau seilėtis, būti vangus.

Prasidėjus gingivitui rekomenduotina daryti dantų rentgeno nuotrauką ir įsivertinti dantų šaknų būklę, nes bakterijos tirpdo tiek dantų šaknis, tiek žandikaulį.

Burnos higienos metu, kada augintiniui yra pasireiškęs stomatitas dažnai tenka išrauti pažeistus dantis arba jis tiesiog pats iškrenta nuvalius akmenis, nes danties šaknis jau būna ištirpusi ir jis laikėsi tik ant susiformavusio danties akmens.

Taip pat reikia atlikti kraujo tyrimus, nes esantys pažeidimai gali pakenkti bendrai gyvūno būklei.