Kačių infekcinė leukemija

Ką privalome žinoti, prieš išleisdami katę į lauką?

Kačių infekcinė leukemija (FeLV)

Daugeliui kačių išėjimas į lauką yra neatsiejama jos gyvenimo dalis. Iš vienos pusės, katei suteikiama galimybė patenkinti savo įgimtus instinktus, smalsumą, užsiimti aktyviu mocionu, tačiau, iš kitos pusės, ji susiduria su rizika užsikrėsti infekcinėmis ligomis. Kartais pagydomomis, kartais deja mirtinomis.

Kačių infekcinė leukemija (FeLV)  – klastinga, virusinė kačių  infekcija, dažniausiai pasibaigianti gyvūno mirtimi. Plačiau apie šią ligą:

Paplitimas

FeLV virusas pavojingas tik katėms, infekciją platina užkrėstos katės. Dideli viruso kiekiai išskiriami per infekuotos katės seiles, nosies sekretą, mažesniais kiekiais per šlapimą, išmatas. 

20 % FeLV infekuotų kačių virusą perduoda savo kačiukams vaikingumo ar žindymo metu. Dažniausias užsikrėtimo kelias yra katinų peštynių metu (nustatyta, kad patinai serga 1,7 proc. dažniau, nei patelės), burnos ir nosies kontaktas su infekuotomis seilėmis ar šlapimu, per maisto, vandens dubenėlius, kraiko dėžutes (kadangi viruso apvalkalas yra labai nepatvarus, šiam užsikrėtimo keliui reikalingas ilgas ir glaudus kontaktas). Aplinkoje virusas ilgai neišsilaiko.

Ligos vystymasis ir požymiai

FeLV pasekmės labai priklauso nuo užsikrėtimo kelio, užkrečiamosios dozės bei veiksnių, turinčių įtakos katės imuninės sistemos funkcijai,  kaip pvz. katės amžiaus, genetikos, koinfekcijų, gretutinių ligų, streso, gydymo imunosupresiniais vaistais.

Kai kurios katės gali sirgti ir regresine FeLV infekcijos forma, tai reiškia, kad joms niekada gali neatsirasti klinikinių simptomų, susijusių su FeLV, tačiau liga gali būti reaktyvuota tam tikrais imunosupresijos atvejais, pvz. katingumo ar gydymo kortikosteroidais metu.

Progresuojanti FeLV infekcijos forma pasireiškia, kai virusas patekęs į kaulų čiulpus, naikina kamienines kraujo ląsteles ir katės imuninė sistema nebesugeba slopinti viruso replikacijos. Progresuojanti FeLV infekcija sąlygoja eilę organizmo sistemos sutrikimų, tokių kaip anemija (mažakraujystė), neoplazija, (navikų formavimasis), imunosupresija (imuninės sistemos slopinimas), autoimuniniai, neurologniai, reprodukciniai, dermatologiniai sutrikimai, oportunistinės infekcijos.

Anemija viena dažniausių FeLV infekijos pasekmė. Tai būklė, kada katės kaulų čiulpuose nebevyksta naujų raudonųjų kraujo ląstelių gamyba. Tai pat, dažnai pasireškia ir trombocitų bei neutrofilų kiekio sumažėjimas. 

30 proc. kačių, sergančių FeLV vystosi onkologiniai susirgimai. Dažniausiai nustatoma limfoma (navikai formuojasi blužnyje, kepenyse, akyje, čiobrialiaukėje, stuburo smegenyse) bei leukemija (piktybinių vėžinių ląstelių cirkuliacija kraujyje).

60 proc. kačių pasireiškia imunosupresija. FeLV infekcija taip nuslopina katės imuninę sistemą, jog ji netenka atsparumo antrinėms bakterinėms, virusinėms, grybelinėms ar pirmuonių sukeltoms infekcijoms. Katė netenka svorio, tampa apatiška,  padidėja limfiniai mazgai, dažnai vystosi stomatitas (burnos gleivinės uždegimas).

Kai kurioms katėms sergančioms progresuojančia FeLV infekcija ligos eigoje vystosi neurologiniai sutrikimai.  Dėl CNS pažeidimo, katė gali nebelaikyti šlapimo (inkontinencija), vyzdžiai gali būti išsiplėtę (midriazė) ar nevienodo dydžio (anizokorija). Taip pat pastebima judesių koordinacijos sutrikimas, raumenų nusilpimas ar net staigus paralyžius, lydymas katės dezorientacijos ir garsaus kniaukimo.

Gydymas ir prevencija

Dėja specifinio FeLV gydymo nėra. Katėm taikoma palaikomoji terapija, jos gydomos nuo antrinių infekcijų . Svarbus vaidmuo tenka sergančių kačių priežiūrai. Reguliari veterinarinė apžiūra, aukštos kokybės pašaras, jūsų meilė ir dėmesys gali prailginti  katės gyvenimo trukmę. Svarbu sergančios katės neišleisti į lauką, siekiant išvengti kontakto su kitais gyvūnais.

Prieš išleisdami katę į lauką, rekomenduojame ją pirmiausia paskiepyti nuo FeLV. Nors vakcina neapsaugo 100 proc. nuo viremijos,  ji gali sumažinti klinikinius simptomus bei prailginti gyvenimo trukmę. Vakcinaciją galime atlikti 8 sav. kačiukams. Taip pat rekomenduojame tirti visas, riziką užsikrėsti turinčias kates, ypatingai prieglaudose gyvenančias kates.

Kaip patikrinti ar katė serga FeLV?

Tyrimas atliekamas veterinarijos klinikoje greituoju Ag testu iš katės kraujo, serumo ar plazmos. Atsakymą gauname per 10 min. Kuo anksčiau nustatysime infekciją, tuo greičiau galėsime padėti jūsų katei kovoti su jos simptomais.