kačių mityba

Kačių mitybą. Ką svarbu žinoti kiekvienam šeimininkui?

Ar kada nors susimąstėte kuo gi skiriasi šunų mityba nuo kačių? 

Katės ir šunys turi skirtingus mitybos poreikius, dėl to daugelio ingridientų kiekiai, naudojamų šunų ir kačių pašaruose skiriasi. Katės laikomos absoliučiomis mėsėdėmis, vadinasi jų racione reikalinga mėsa, šunys priešingai, pripažinti visaėdžiais, galintys išgyventi ėsdami ne tik mėsą, bet ir kruopas, daržoves.

Su katėmis viskas kitaip….

Katės organizmas amino rūgštis skaido greičiau nei šunų, dėl to joms reikalingas didesnis baltymų kiekis racione. Suaugusi katė per dieną turi suvartoti minimum 26% baltymų. Jei baltymų katės racione yra per mažai, jos organizmas pradės skaidyti savo raumens baltymus. Baltymai sudaryti iš 22 amino rūgščių. 

Dalį amino r. gyvūnai gali sintetinti patys, likusias gauti su maistu (nepakeičiamos amino r.) Taurinas yra svarbiausia amino rūgštis, kurią katė per dieną turi gauti su maistu. Taurino deficitas katei sukelia augimo ir vystymosi sutrikimus, širdies nepakankamumą, tiklainės degeneraciją.

 

Arachidono r. yra viena iš nepakeičiamų riebiųjų rūgščių, randama gyvūniniuose riebaluose. Priešingai nei šunų, katės organizmas jos negeba sintetinti, dėl to jos turi gauti su mėsa. Arachidono r. deficitas sukelia odos atsinaujinimo, virškinimo, reprodukcinės sistemos sutrikimus. Taip pat jis dalyvauja uždegiminiame procese bei kraujo krešijime.

Daugelis gyvūnų gali sintetinti Niaciną (Vit.. B3) iš amino r. Triptofano. Katės organizmas negeba  Vit B3 susinetinti pakankamai, dėl to jo turi gauti su maistu. Vit. B3 trūkumas katėm sukelia anoreksiją, svorio kritimą, diarėją, augimo, vystymosi sutrikimus.

 

Įdomu tai, kad grynas vit A aptinkamas tik gyvūniniuose audiniuose (jo pirmtakas beta karotenas aptinkamas augaluose). Katės, vėlgi, priešingai nei šunys negali sintetinti Vit A iš beta karoteno. Taigi katės vit A turi gauti iš kito gyvūno, pvz. pelės ar triušio. Štai kodėl katės yra absoliučios mėsėdės. Jos pirma turi suėsti kitą gyvūną, kad galėtų iš jo gauti maisto medžiagas, kurių pati nepasigamina!

Kaip matome, katės pasižymi unikalia medžiagų apykaita. Jei šunims kačių maistas yra nerekomenduotinas dėl didesnio baltymų kiekio ir koloringumo, tai katėm šunų maistas būtų tiesiog pražūtingas.