kačių lėtinis stresas

Kačių lėtinis stresas

Kačių stresas – aktuali, tačiau vis dar dėmesio stokojanti problema. Suprasti, kodėl katės taip linkusios į stresą, svarbu prisiminti kaip jos vystėsi. Katės vengia atskleisti savo negalavimus, kadangi laukinėje gamtoje sergantis ir silpnas gyvūnas gali greitai pražūti. Katės yra plėšrūnės, tačiau tuo pačiu metu ir grobis kitiems gyvūnams. Kartais mažiau žinoma KLS priežastis yra socializacijos trūkumas per pirmąsias 8 gyvenimo savaites. Šiuo kačiuko gyvenimo laikotapiu turėtume supažindinti jį su viskuo, kas sups jį likusį gyvenimą, įskaitant žmones, naminius gyvūnus, aplinką. “Skurdi vaikystė” gali paskatinti kačiuką išaugti į stresuojančią katę. Vis dėlto priežastys, sukeliančios katėms nerimą yra įvairios. Tai gali būti lėtinės, laiku nediagnozuotos ligos, skausmas, atsiskyrimo jausmas, aplinkos sąlygų pasikeitimas, gyvūnų perteklius, nevaloma kraiko dėžutė, triukšmas, kvapai, gimęs vaikas bei nuobodulys. LKS atpažinti kartais ne taip jau paprasta, kadangi požymiai išsivysto per ilgą laiką ir kačių itin subtiliai būna slepiami. 

Tikėtina, kad tai labiau paveiks katės elgesio modelius ir kasdienius įpročius. Požymiai labai priklauso nuo katės charakterio, veislės, gyvenimo sąlygų. Štai keletas pavyzdžių, dėl kurių turėtume sunerimti:

  • Socialinis atsiribojimas arba slapstymasis;
  • Nuolatinis gulėjimas arba apsimetimas miegančiu;
  • Sumažėjęs apetitas arba persiėdimas;
  • Šlapinimasis arba tuštinimasis neįprastose vietose;
  • Prasta arba perdėta kailiuko priežiūra;
  • Ypatingas budrumas ir padidinta reakcija į triukšmą;
  • Perdėtas snukučio trynimasis į paviršius;
  • Ginybinė agresija prieš žmones, kates.

Tad, ką daryti, kad katės grįžtų į normalų gyvenimą? Kovoje su stresu būtina katės protinė stimuliacija. Svarbu užimti katę fiziškai ir psichiškai aktyvia veikla, kaip pvz. medžioklės imitacija. Taip pat pasirūpinti, kad katė visuomet turėtų kur draskyti nagus – teritorijos žymėjimas padeda jaustis saugiau. Naujo augintinio priėmimas į šeimą kartais gali paskatinti augintinio depresiją, tačiau labai dažnai būtent šis žingsnis padeda jį ir išgydyti. Inovatyvus būdas mažinti katės stresą gali būti preparatų su kačių skruostų feromonais naudojimas patalpose. Kačių feromonų analogai sukelia katei saugumo pojūtį, padeda išgyventi psichologiškai jautrias situacijas. Jei kovoti su katės stresu vis dėlto nepavyksta, rekomenduojame apsilankyti mūsų veterinarijos klinikoje. Pasirūpinsime, kad veterinarinės apžiūros metu jūsų augintinis patirtų kuo mažiau streso, atliksime būtinus tyrimus bei atsakysime į jums rūpimus klausimus.